News

Hades wins big at the BAFTAs

Animal Crossing: New Horizons picked up two awards

Hades wins big at the BAFTAs

Supergiant's roguelike Hades won five categories at this year's BAFTA Game Awards.

The Greek mythology-themed title landed the Best Game prize, as well as Narrative, Game Design and Artistic Achievement. Meanwhile, Hades voice actor Logan Cunningham won the Performer in a Supporting Role award.

Sony's The Last of Us Part 2 walked away with the publicly-voted EE Game of the Year prize, as well as the Animation category, while the Performer in a Leading Role category was won by Laura Bailey for her role as that game's Abby.

Here are all the winners from the show:

ANIMATION

DOOM ETERNAL Development Team - id Software/ Bethesda Softworks
FINAL FANTASY VII REMAKE Development Team -Square Enix/Square Enix
Winner - THE LAST OF US PART II Development Team - Naughty Dog/Sony Interactive Entertainment Europe
MARVEL'S SPIDER-MAN: MILES MORALES Development Team -Insomniac Games/Sony Interactive Entertainment Europe
ORI AND THE WILL OF THE WISPS Development Team - Moon Studios/Xbox Game Studios
SPIRITFARER Development Team -Thunder Lotus/Kowloon Nights

ARTISTIC ACHIEVEMENT

CYBERPUNK 2077 Development Team - CD PROJEKT RED/CD PROJEKT RED
DREAMS Development Team - Media Molecule/Sony Interactive Entertainment Europe
GHOST OF TSUSHIMA Jason Connell, Joanna Wang, Ian Jun Wei Chiew - Sucker Punch Productions/Sony Interactive Entertainment Europe
Winner - HADES Jen Zee - Supergiant Games/Supergiant Games
HALF-LIFE: ALYX Development Team - Valve/Valve
THE LAST OF US PART II Development Team - Naughty Dog/Sony Interactive Entertainment Europe

AUDIO ACHIEVEMENT

ASTRO'S PLAYROOM Development Team - Team ASOBI/Sony Interactive Entertainment Inc.
Winner - GHOST OF TSUSHIMA Rev. Dr. Bradley D. Meyer - Sucker Punch Productions/Sony Interactive Entertainment Europe
HADES Darren Korb - Supergiant Games/Supergiant Games
HALF-LIFE: ALYX Development Team - Valve/Valve
THE LAST OF US PART II Development Team - Naughty Dog/Sony Interactive Entertainment Europe
MARVEL'S SPIDER-MAN: MILES MORALES Development Team - Insomniac Games/Sony Interactive Entertainment Europe

BEST GAME

ANIMAL CROSSING: NEW HORIZONS Development Team - Nintendo EPD/Nintendo
GHOST OF TSUSHIMA Brian Fleming, Chris Zimmerman - Sucker Punch Productions/Sony Interactive Entertainment Europe
Winner - HADES Development Team - Supergiant Games/Supergiant Games
HALF-LIFE: ALYX Development Team -Valve/Valve
THE LAST OF US PART II Development Team - Naughty Dog/Sony Interactive Entertainment Europe
MARVEL'S SPIDER-MAN: MILES MORALES - Development Team - Insomniac Games/Sony Interactive Entertainment Europe

BRITISH GAME

DREAMS Development Team - Media Molecule/Sony Interactive Entertainment Europe
F1 2020 Development Team - Codemasters/Codemasters
FALL GUYS Development Team - Mediatonic/Devolver Digital
THE LAST CAMPFIRE Development Team - Hello Games/Hello Games
RÖKI Development Team - Polygon Treehouse/United Label
Winner - SACKBOY: A BIG ADVENTURE Ned Waterhouse, Jess Gaskell, Pete Smith - Sumo Digital Sheffield/Sony Interactive Entertainment Europe

DEBUT GAME

AIRBORNE KINGDOM Development Team - The Wandering Band/The Wandering Band
CALL OF THE SEA Tatiana Delgado, Manuel Fernandez - Out of the Blue/Raw Fury
Winner - CARRION Development Team -Phobia Game Studio/Devolver Digital
FACTORIO Development Team -Wube Software/Wube Software
THE FALCONEER Development Team - Tomas Sala/ Wired Productions
RÖKI Development Team - Polygon Treehouse/United Label

EVOLVING GAME

DESTINY 2: BEYOND LIGHT Development Team - Bungie/Bungie
DREAMS Development Team - Media Molecule/Sony Interactive Entertainment Europe
FALL GUYS Development Team - Mediatonic/Devolver Digital
FORTNITE Development Team - Epic Games/Epic Games
NO MAN'S SKY Development Team - Hello Games/Hello Games
Winner - SEA OF THIEVES Development Team - Rare Ltd/Xbox Game Studios

FAMILY

ANIMAL CROSSING: NEW HORIZONS Development Team - Nintendo EPD/Nintendo
ASTRO'S PLAYROOM Development Team - Team ASOBI/Sony Interactive Entertainment Inc.
DREAMS Development Team - Media Molecule/Sony Interactive Entertainment Europe
FALL GUYS Development Team - Mediatonic/Devolver Digital
MINECRAFT DUNGEONS Development Team - Mojang Studios, Double Eleven Limited
Winner - SACKBOY: A BIG ADVENTURE Joel Smith, Cesar Bittar, Pete Smith - Sumo Digital Sheffield/Sony Interactive Entertainment Europe

GAME BEYOND ENTERTAINMENT

Winner - ANIMAL CROSSING: NEW HORIZONS Development Team - Nintendo EPD/Nintendo
BEFORE I FORGET Development Team - 3-Fold Games/3-Fold Games
DREAMS Development Team - Media Molecule/Sony Interactive Entertainment Europe
THE LAST OF US PART II Development Team -Naughty Dog/Sony Interactive Entertainment Europe
SPIRITFARER Development Team - Thunder Lotus/Kowloon Nights
TELL ME WHY Development Team - DONTNOD Entertainment/Xbox Game Studios

GAME DESIGN

ANIMAL CROSSING: NEW HORIZONS Development Team - Nintendo EPD/Nintendo
ASTRO'S PLAYROOM Development Team - Team ASOBI/Sony Interactive Entertainment Inc.
GHOST OF TSUSHIMA Development Team -Sucker Punch Productions/Sony Interactive Entertainment Europe
Winner - HADES Development Team - Supergiant Games/Supergiant Games
HALF-LIFE: ALYX Development Team -Valve/Valve
THE LAST OF US PART II Development Team -Naughty Dog/Sony Interactive Entertainment Europe

MULTIPLAYER

Winner - ANIMAL CROSSING: NEW HORIZONS Development Team - Nintendo EPD/Nintendo
DEEP ROCK GALACTIC Development Team - Ghost Ship Games/Coffee Stain Publishing
FALL GUYS Development Team -Mediatonic/Devolver Digital
GHOST OF TSUSHIMA Darren Bridges, Matt Goldhaber - Sucker Punch Productions/Sony Interactive Entertainment Europe
SACKBOY: A BIG ADVENTURE Jack Houghton, Tom Sampson, Jason Stewart - Sumo Digital Sheffield/Sony Interactive Entertainment Europe
VALORANT Development Team - Riot Games/Riot Games

MUSIC

GHOST OF TSUSHIMA Ilan Eshkeri, Shigeru Umebayashi, Peter Scaturro - Sucker Punch Productions/ Sony Interactive Entertainment Europe
HADES Darren Korb - Supergiant Games/Supergiant Games
THE LAST OF US PART II Gustavo Santaolalla, Mac Quayle, Scott Hanau - Naughty Dog/ Sony Interactive Entertainment Europe
Winner - MARVEL'S SPIDER-MAN: MILES MORALES John Paesano, Scott Hanau, Alex Hackford - Insomniac Games/Sony Interactive Entertainment Europe
ORI AND THE WILL OF THE WISPS Gareth Coker - Moon Studios/Xbox Game Studios
SACKBOY: A BIG ADVENTURE Jay Waters, Joe Thwaites, Joanna Skorupa - Sumo Digital Sheffield/Sony Interactive Entertainment Europe

NARRATIVE

ASSASSIN'S CREED VALHALLA Writing Team - Ubisoft Montreal/Ubisoft
CYBERPUNK 2077 Writing Team - CD PROJEKT RED/CD PROJEKT RED
GHOST OF TSUSHIMA Nate Fox, Ian Ryan - Sucker Punch Productions/Sony Interactive Entertainment Europe
Winner - HADES Greg Kasavin - Supergiant Games/Supergiant Games
KENTUCKY ROUTE ZERO: TV EDITION Writing Team - Cardboard Computer/Annapurna Interactive
MARVEL'S SPIDER-MAN: MILES MORALES Writing Team - Insomniac Games/Sony Interactive Entertainment Europe

ORIGINAL PROPERTY

CARRION Development Team -Phobia Game Studio/Devolver Digital
FALL GUYS Development Team -Mediatonic/Devolver Digital
GHOST OF TSUSHIMA Development Team - Sucker Punch Productions/Sony Interactive Entertainment Europe
HADES Development Team - Supergiant Games/Supergiant Games
Winner - KENTUCKY ROUTE ZERO: TV EDITION Development Team Cardboard Computer/Annapurna Interactive
SPIRITFARER Development Team- Thunder Lotus/Kowloon Nights

PERFORMER IN A LEADING ROLE

ASHLEY JOHNSON as Ellie in The Last of Us Part II
CHERAMI LEIGH as Female V in Cyberpunk 2077
CODY CHRISTIAN as Cloud Strife in Final Fantasy VII Remake
DAISUKE TSUJI as Jin Sakai in Ghost of Tsushima
Winner - LAURA BAILEY as Abby in The Last of Us Part II
NADJI JETER as Miles Morales in Marvel's Spider-Man: Miles Morales

PERFORMER IN A SUPPORTING ROLE

CARLA TASSARA as Judy Alvarez in CYBERPUNK 2077
JEFFREY PIERCE as Tommy in The Last of Us Part II
Winner - LOGAN CUNNINGHAM as Hades, Achilles, Poseidon, Asterius, Charon, and the Storyteller in Hades
PATRICK GALLAGHER as Khotun Khan in Ghost of Tsushima
SHANNON WOODWARD as Dina in The Last of Us Part II
TROY BAKER as Joel in The Last of Us Part II

TECHNICAL ACHIEVEMENT

DEMON'S SOULS Development Team - SIE Japan Studio/Sony Interactive Entertainment Europe
DOOM ETERNAL Development Team - id Software/Bethesda Softworks
Winner - DREAMS Development Team - Media Molecule/Sony Interactive Entertainment Europe
MICROSOFT FLIGHT SIMULATOR Sebastian Wloch, Duncan Lawler, Pavel Kuksa - Asobo Studio/ Xbox Game Studios
THE LAST OF US PART II Development Team - Naughty Dog/Sony Interactive Entertainment Europe
MARVEL'S SPIDER-MAN: MILES MORALES Development Team - Insomniac Games/Sony Interactive Entertainment Europe

EE GAME OF THE YEAR (voted for by the public)

ANIMAL CROSSING: NEW HORIZONS Nintendo EPD/Nintendo
CALL OF DUTY: WARZONE Raven Software, Infinity Ward/Activision
GHOST OF TSUSHIMA Sucker Punch Productions/Sony Interactive Entertainment Europe
HADES Supergiant Games/Supergiant Games
Winner - THE LAST OF US PART II Naughty Dog/Sony Interactive Entertainment Europe
VALORANT Riot Games/Riot Games

This story first appeared on PCGamesInsider.biz.


PCGamesInsider Contributing Editor

Alex Calvin is a freelance journalist who writes about the business of games. He started out at UK trade paper MCV in 2013 and left as deputy editor over three years later. In June 2017, he joined Steel Media as the editor for new site PCGamesInsider.biz. In October 2019 he left this full-time position at the company but still contributes to the site on a daily basis. He has also written for GamesIndustry.biz, VGC, Games London, The Observer/Guardian and Esquire UK.

Comments

No comments
View options
  • Order by latest to oldest
  • Order by oldest to latest
  • Show all replies